אגדת המלך שלמה

סינמטק ירושלים נתמלא גאווה גדולה להציג בפסטיבל האנימציה שלו (AniNation ) לפני כשבוע את סרט האנימציה "אגדת המלך שלמה". הנה מה שנכתב בפרסומת לסרט באתר הסינמטק:

Being_Solomom_by_Hanan_Kaminski

אגדת המלך שלמה

"באנימציית דו מימד מושקעת ועשירה, נפרש לפני הצופה משולש אהבה תנ"כי, בין המלך שלמה הצעיר, מלכת שבא והנסיכה הערבייה נעמה. השלושה מאחדים כוחות כדי להתגבר על השד הנורא אשמדאי, לעצור את ניסיון ההשתלטות שלו על ירושלים ולסכל את מזימתו למשול בעולם. היש מקום מתאים יותר לצפות בסרט זה מאשר בירושלים, בה הופק הסרט בתמיכת המיזם לקולנוע ולטלוויזיה ברשות לפיתוח ירושלים. חנן קמינסקי, מבכירי האנימטורים בישראל ובעולם, עמל על הכנת הסרט במשך עשור. מאות אנימטורים ישראלים עבדו בהדרכתו וחברו לאמנים בעלי שם ליצירה משותפת וחד פעמית עם מסר של תקווה באמצעות גיבוריו הדו-לאומיים של הסיפור".

 

אז מה היה בערב הפתיחה? ערב שלומיאלי למדי בתוככי התעשייה. עד כאן הכל בסדר, לגיטימי שהתעשייה חוגגת את עצמה. אולי הבדיחות על תל אביב כחוץ לארץ בעוד ברזיל או הונגריה קרובות יותר מעט חבוטות אבל אין ניקוד גרוע על טעם רע. גם זה חלק מזכותה של התעשייה, בוודאי המקומית לחגוג את עצמה.

אבל באמת? לקח לעשות את הסרט הזה עשר שנים? כך ספרו היוצרים.. חבל שלא יותר, אולי היו מפיקים משהו טוב יותר.

מילא הדמויות שטוחות, אולי זה חלק מהשפה של סרט אנימציה שמישהו כמוני נטול הזכלה בתחום לא מבין בו. אבל האם בסרט יש מסר של תקווה? כנראה.

אז זו התקווה אליבא דיוצרי הסרט:

כמובן שיש ייצוג של הערבי (חדד בן מלך אדום) שחום עור ומדבר בעילגות. כמובן שהוא מתחיל את הסרט כאויבו של שלמה וכמובן שהוא מסיים את הסרט כאוהבו.

אבל בזו לא מסתיימת התקווה.

חדד בסך הכל מעוניין בטבעת שעל אצבעו של שלמה – טבעת שאביו דויד לקח כשלל ממלך אדום כאשר הכניע אותו בקרב. חדד מצליח להשיב לעצמו את היכולת לאחוז שוב בטבעת וכאקט של התבטלות עצמית הוא גם מתאהב בשלמה וגם מוותר מרצונו בירושלים עיר הקודש על רכושו – מוותר על הטבעת לשלמה. ושלמה? בהתחלה מסרב כמלך אציל נפש ואז ברחבות לב הוא מתרצה נאות לקבל את הטבעת – מסר של תקווה – הערבי מבין מי המלך ומוותר על הרכוש.

וואלה, איך פספסנו?

ולמי שחושב שאני מהגג ממחשבותיי שלי אז לא. אני בסך כל מצטט בחור (כיפה על ראשו) ובחורה (בחצאית וכיסוי ראש) שצעדו לפני במעלה הדרך וכך שוחחו ביניהם – הם היו הרבה יותר בוטים..

 

 

 

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s